5_2018_10_04_PRF a ERF

Zasedání pastorační a ekonomické farní rady

04.10.2018 / 19.30 farní úřad

duchovní: P. Marian Sokol

přítomni: Josef Remeš, Petr Čihák, Ivo Bukáček, Veronika Brabencová, Tomáš Marek, Miroslav Homolka, Novosadová Lenka, Marie Jírů, Ladislav Kovárník, Petronela Vahalíková, Tomáš Jírů

omluveni:  Marie Žampachová, Radek Nováček, Pavel Šotola, Libor Knotek, Josef Jůn st.,

Průběh setkání:

1. Přivítání P. Sokolem a úvodní modlitba.

2. Mše svaté v hlinecké farnosti budou změněny od 8.10.2018 / pondělí. Díky P. Vtípilovi, který začne vypomáhat v naší farnosti. 14. října bude P Vtípil udělovat novokněžské požehnání v děkanském kostela při ranní nedělní mši svaté v 9.00 hod.

3. Otec Sokol požádal o povolení památkový úřad na čtyři první části oprav našeho kostela Narození Panny Marie: dveře, okna, elektrika. V kontaktu s památkovým úřadem se jedná o možných úkonech konkrétních opravách. Budou se vyhlašovat brigády na dílčí na opravy našeho kostela. Začínat se bude elektrikou. Zahájení prvních akcí bude po Velikonocích. Farní úřad bude velice rád, když se budou hlásit dobrovolníci. Není třeba praxe v oboru, ale spíše šikovné ruce a chuť pomoci.

4. Plánovaná investice do zvukového aparátu pro scholu a mládež farnosti. Přenosný set reproduktorů a mikrofónu v investici cca 5 tisíc korun.

5. Farní zvony se budou také jednat s památkáři. Náš děkanský kostel má prasklý zvon. Dále jsou na třech zvonových závěsech umístěny pouze dva zvony. Jedna pozice je tedy zcela prázdná. Je tuto situaci je třeba řešit. Nejspíše by došlo k odlití nového zvonu – případně dvou dle předlohy našeho starého prasklého zvonu. Tato situace proběhne, pokud se ke stávajícímu zvonu, který není prasklý a funguje, správně sladí případné nové odlité zvony. Ve finále by to mělo vyjít lépe i výhodněji, než-li oprava / svařování starého zvonu. Měly by být vypracovány 3 nabídky / z Čech, Německa a Holandska. Tyto tři firmy situaci vyhodnotí, zpracují kalkulaci a dle toho se bude vyhodnocovat řešení. Se všemi třemi odborníky má P. Sokol zkušenosti z předešlých oprav zvonů v jiných farnostech. Pokud se podaří jednání s památkáři, měli bychom krásné nové zvony. Místo nynějšího zvonění jen na jednom zvonu, bychom mohli mít tři a zvuk by byl krásný.

6. Pan děkan řeší insolvenční řízení na energie naší farnosti. Firma, od které jsme ve farnosti v rámci rámcové smlouvy biskupství brali elektrickou energii, zkrachovala. Mělo by nám být vráceno 30.000,- na přeplatcích. Otec Sokol se snaží vše domluvit bez soudního sporu a v náš prospěch. Nový poskytovatel energií už funguje v pořádku. Dále bychom podobné incidenty neměli čekat. Biskupství se omluvilo farnostem za komplikace a věří, že vše už bude probíhat v pořádku.

7. Příští zasedání farní rady je naplánováno: 15.11.2018 v 19.30 hod.

Zapsal: Petr Čihák